NordNews
Avem ce spune

FOTO | Carabinierul Piotr Ianulov a luat bronzul la Cupa Mondială la lupte libere

Carabinierul Piotr Ianulov a cucerit medalia de bronz la lupte libere în cadrul Cupei Mondiale de la Belgrad, Serbia. În finala mică a categoriei de greutate 86 kg, sportivul de 34 de ani a dispus cu 4-1 de indianul Deepak Punia.

Luptătorul locotenent Piotr Ianulov activează în calitate de ofițer al Secției pregătire fizică și sport a Inspectoratului General de Carabinieri și are în palmaresul său mai multe victorii obținute pe arena sportivă națională și internațională.

În optimi, Ianulov a trecut de slovacul Boris Makoev, cu 3-1. Apoi, în sferturi, luptătorul din Găgăuzia a fost învins de viitorul finalist, rusul Dauren Kurugliev, câștigător al Jocurilor Europene de la Minsk în 2019. În recalificări, Piotr a câștigat în fața francezului Akhmed Aibuev, iar în meciul decisiv s-a impus în fața indianului Deepak Punia, vicecampion mondial anul trecut.