NordNews
Avem ce spune

FOTO | Cinci medalii pentru atleții moldoveni la Balcaniada pentru seniori de la Cluj-Napoca

Sportivii moldoveni au câștigat două medalii de aur și trei de bronz la Campionatul balcanic la atletism pentru seniori, care a ajuns la a 73-a ediție. 250 atleți din 12 țări din sud-estul Continentului s-au întrunit pentru a demonstra că sportul este o activitate de primă importanță în societate.

Astfel, atleții Andrian Mardare și Maxim Răileanu au devenit la Cluj-Napoca campioni balcanici. Andrian a înregistrat rezultatul 83.60 metri la aruncarea suliței, în timp ce Maxim Răileanu a parcurs distanța de 5000 metri în 14:09.23.

Totodată, Serghei Marghiev și Zalina Petrivskaya s-au clasat pe locul 3 la aruncarea ciocanului. Pe treapta a treia a podiumului de premiere s-a clasat și echipa feminină de ștafetă 4×100 metri formată din Iuliana Dovganici, Anastasia Senchiv, Diana Podoleanu și Tatiana Contrebuț.

Demn de menționat este că datorită performanței sale Andrian Mardare a fost desemnat – în baza punctajului elaborat de World Athletics – cel mai bun atlet balcanic.