
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a exprimat astăzi îngrijorarea privind starea de sănătate a ex-președintelui georgian Mihail Saakașvili, care ar fi fost otrăvit recent, scrie Cotidianul.
„Îngrijorată de complicațiile care pun viața lui Mihai Saakașvili în pericol, care decurg din condițiile sale de detenție.
Moldova se alătură apelului lui Volodimir Zelenski către guvernul georgian ca să-i permită fostului președinte să plece la tratament în străinătate pentru a-și proteja sănătatea”, a scris Sandu pe Twitter.
Nu este pentru prima dată când Maia Sandu își exprimă îngrijorarea privind starea de sănătate a fostului președinte al Georgiei și a fostului guvernator de Odesa, Mihail Saakașvili.