Peste 98% din voturi au fost numărate. Care este lista noilor 101 deputați în Parlament aleși de moldoveni la 24 februarie 2019

Distribuiti mai departe...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Peste 98% din voturi au fost numărate, iar viitorii 101 deputați în Parlament ar putea fi:

PSRM -35 mandate

 Pe circumscripții uninominale:

32. Zinaida Greceanîi
33. Irina Lozovan
34. Alla Pilipețcaia
35. Alexandr Usatîi
36. Alexandr Nesterovschi
37. Oleg Savva
38. Oleg Lipskii
39. Vasile Bolea
40. Vladimir Bolea
41. Vlad Bătrîncea
42. Adrian Lebedinschi
43. Grigore Novac
44. Alexandru Jolnaci
45. Chiril Tatarlî
46. Alexandr Suhodoski
47. Fiodor Gagauz
48. Gheorghii Para

Pe lista de partid:

49. Ion Ceban
50. Eduard Smirnov
51. Bogdan Țîrdea
52. Ivana Koksal
53. Alla Dolință
54. Victor Gaiciuc
55. Vladimir Golovatiuc
56. Adela Răileanu
57. Corneliu Furculiță
58. Victor Bologan
59. Vladimir Odnostalco
60. Radu Mudreac
61. Vladimir Țurcan
62. Ivan Zabunov
63. Petru Burduja
64. Oleg Teterea
65.Tatiana Cunețchi
66. Gaik Vartanean

PDM -31 de mandate
Pe circumscripții uninominale:

  1. Oleg Sîrbu
  2. Iurie Urzică
  3. Ion Leucă
  4. Corneliu Padnevici
  5. Eugeniu Nichiforciuc
  6. Gheorghe Brașovschi
  7. Eleonora Graur
  8. Nicolae Ciubuc
  9. Ludmila Guzun
  10. Vladimir Plahotniuc
  11. Pavel Filip
  12. Alexandru Jizdan
  13. Grigore Repeșciuc
  14. Alexandru Botnari
  15. Ghenadie Buza
  16. Dumitru Diacov
  17. Efrosinia Grețu
  18. Elena Bacalu

Pe liste de partid:

  1. Andrian Candu
  2. Constantin Botnari
  3. Monica Babuc
  4. Vasile Bîtca
  5. Serghei Sîrbu
  6. Vladimir Cebotari
  7. Vladimir Andronachi
  8. Otilia Drăguțanu
  9. Svetlana Rotundu
  10. Violeta Ivanov
  11. Anghel Agache
  12. Vladimir Vitiuc
  13. Igor Vremea

Blocul ACUM -24 de mandate

Pe circumscripții uninominale:

67. Maria Ciobanu
68. Lilian Carp
69. Liviu Vovc
70. Inga Grigoriu
71. Iurie Reniță
72. Dan Perciun
73. Mihail Popșoi
74. Andrei Năstase
75. Petru Frunze
76. Maia Sandu

77. Dumitru Alaiba (ACUM)

Pe lista de partid:

78. Alexandru Slusari
79. Igor Grosu
80. Octavian Țîcu
81. Liliana Nicolăescu-Onofrei
82. Sergiu Litvinenco
83. Chiril Moțpan
84. Dinu Plîngău
85. Oazu Nantoi
86. Radu Marian
87. Doina Gherman
88. Arina Spătaru
89. Veronica Roșca
90. Stela Macari

91. Igor Munteanu

Partidul Șor -8 mandate

Pe circumscripții uninominale:

91. Ilan Șor
92. Marina Tauber

Pe lista de partid:

93. Petru Jardan
94. Maria Albot
95. Denis Ulanov
96. Reghina Apostolova
97. Vadim Fotescu
98. Inga Vinnik

Candidați independenți, aleși pe circumscripții  uninominale -3 mandate:
99. Ion Groza
100. Alexandr Oleinic

Menționăm că lista este preliminară. Numărul total de mandate și lista nominală finală va fi publicată după numărarea a 100% din voturi.

leave a reply