Tottenham-Man. City 1-0. Victorie istorică pentru gazde, la primul meci în Champions League pe noua arenă

Tottenham a obţinut prima victorie europeană pe noul stadion, 1-0 cu Manchester City. Aguero a ratat un penalty, dar se poate revanşa la returul care e peste o săptămână, scrie digisport.ro.

Noul stadion i-a purtat noroc lui Tottenham la prima partidă în cupele europene – în minutul 11, City a primit penalty după un henţ care s-a văzut la VAR, dar Lloris l-a ghicit însă pe Aguero.

În replică, Harry Kane l-a testat şi el pe Ederson. Atacantul naţionalei Angliei a avut ghinion în repriza a doua și şi-a sucit glezna, după ce a fost călcat involuntar de Delph, ieşind pe braţe de pe teren.

Chiar și fără Kane, Tottenham a insistat, iar Son a adus victoria cu un sfert de oră înainte de final. Un fan a ţinut neapărat să fie primul care intră pe gazonul noului stadion.

Ca să nu fie eliminată al doilea an la rând în sferturi, City trebuie să revină în retur de la 0-1. Partida Manchester City – Tottenham e miercurea viitoare, 17 aprilie.