În Republica Moldova, agitația electorală este permisă doar până vineri, în ajunul zilei alegerilor. Sâmbătă este Ziua Tăcerii, în care orice formă de agitație electorală este interzisă și sancționată contravențional, transmite IPN.
Potrivit Codului electoral, agitația electorală este definită ca fiind „apelurile, declarațiile, precum și acțiunile de pregătire și difuzare a informației care au scopul de a-i determina pe alegători să-și dea votul pentru unii sau pentru alți concurenți electorali”.
În Ziua Tăcerii, candidații nu au voie să apară la posturi de televiziune sau radio, iar materialele de publicitate electorală trebuie retrase. Interdicția nu se aplică însă în cazul informațiilor deja publicate pe internet.
Pentru desfășurarea de agitație electorală în Ziua Tăcerii sau în ziua votului, Codul contravențional prevede amenzi de la 40 la 60 de unități convenționale, echivalentul a 2 mii – 3 mii de lei. În cazul persoanelor juridice – organizații, partide sau instituții – amenda poate varia între 100 și 150 de unități convenționale, adică între 5 mii și 7500 de lei.
Pe buletinele de vot tipărite pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie figurează 23 de concurenți electorali: 15 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți. Un bloc electoral s-a retras din competiție, iar înregistrarea unui partid politic a fost anulată de Comisia Electorală Centrală.


